Следродилната депресия – защо се случва и как може да бъде преодоляна

Този проблем засяга не само майката, а и хората около нея

26 Февруари 2025 г.
Следродилната депресия – защо се случва и как може да бъде преодоляна

Следродилната депресия е проблем, който не бива да се пренебрегва.
Снимка: Shutterstock

 

В психологията определят следродилната депресия като вид тревожно разстройство, което засяга не само майката, а и близките й хора, намиращи се около нея. И докато при майката, основен виновник са хормоналните промени в организма, настъпили по време на бременността и неотминаващи като с вълшебна пръчица веднага след раждането, при останалите причините са по-различни.

Следродилната депресия всъщност е доста срещано състояние.
Снимка: Shutterstock

Какво представлява следродилната депресия

Това разстройство всъщност е доста разпространено и може да протече в по-лека или по-сериозна форма. Най-честата причина, след хормоналните промени, са липсата на достатъчно опит и страхът от грешки. Второто важи както за младата майката, така и за таткото, за когого стресът също не е малък, макар мнозина да не го показват видимо.
Това разстройство се счита за напълно естествен процес след появата на бебето, особено когато става дума за първо дете. Но е важно да не се неглижира, а да се вземат мерки навреме, за да се предотврати усложняването на проблема.

Как протича

Непосредствено след раждането през майката преминава буря от емоции – от еуфория през безпокойство до необяснима тъга. Всичко това се дължи на хормоналната буря в организма, предизвика от раждането. Тази превъзбуда може да продължи няколко дни до седмица, след което постепенно отминава, за да отстъпи на ежедневните грижи за новороденото, които плавно се превръщат в рутина за майката и цялото семейство.
Не във всички случаи обаче нещата протичат като по учебник. Дори отклоненията са далеч по-чести. Под въздействието на новите грижи и притеснения, в добавка и на безсънието, много майки изпадат в състояние на тревожност, което може да ескалира в най-различни посоки: да започнат да изпитват безразличие към бебето, дори омраза, или да проявяват пълна неадекватност в действията.
В този момент е важно близките да бъдат до младата майка, за да я подкрепят и да й помогнат да преодолее по-лесно и бързо този проблем. Колкото по-бързо се улови той, толкова по-лесно всички ще успеят да се справят с него.

Как да разпознаете следродилната депресия

Има няколко много разпространени симптома, по които ще разберете, че проблемът е именно следродилна депресия, а не нещо друго. Ето кои са те!

Апатия

Тя се проявява обикновено в часовете след раждането. Майката показва пълно безразличие към детето, сякаш то не съществува. Не реагира на плача му, не го вдига от леглото, не го прегръща и изобщо не показва никаква емоция. Проблемът е, че това се отразява не само на психиката на майката, но и на детето, затова е наистина важно да бъде преодоляно по най-бързия начин.

Неадекватност

Усещането за неадекватност може да провокира доста неочаквани реакция, включително парализиране на майката и изпадане в ступор. Това е сериозен проблем, който трябва да се реши възможно най-бързо, защото засяга грижите за бебето.

Нервност и гняв

Доскоро милата жена, която е била винаги във ведро настроение и усмихната, сега съска, гневи се, дразни се и от най-малката дреболия, избухва като барут и е готова да извади ноктите си без никаква видима причина. Повод за нейната нервност и гняв може да стане буквално всичко. Което допълнително нажежава атмосферата, а това се отразява на спокойствието на всички, най-вече на бебето.

Тъга и плач

Другата крайност, която може да очаквате, е изпадането в тъга и чести пристъпи на плач. Това вече е по вина на хормоните, на които е необходимо време, за да се наместят и заработят нормално. Когато обаче плачът е постоянен и майката е предимно тъжна, проблемът може да се задълбочи и развие в депресия, което не е здравословно както за нея, така и за останалите у дома.

Липса на апетит

Промяната в поведението на майката бързо става видима за всички, но това е може би най-лесният за преодоляване симптом.

Сънливост

Липсата на достатъчно сън е пагубна за всеки човек. А в този случай майката отговаря не само за себе си, а и за бебето. Продължителното безсъние при нея може да се отрази не просто зле на организма и психиката, но и да доведе до крайни реакции: прекалена нервност или необяснима отпуснатост, сякаш в дома изобщо няма бебе. И двете състояния не са полезни и трябва да се работи по преодоляването им.

Дискомфорт

Тук реакциите могат да бъдат много различни и най-често става дума за комплексни прояви: раздразнение при всеки плач на бебето и приемането му като натрапник в дома или обсесия към малкото и стремеж да бъде закриляно от всеки и всичко.

Полезни съвети при такова състояние

Не сте нито първите, нито последните, които страдат от следродилна депресия. Статистиката показва, че всяка четвърта млада майка по света преминава през това. Има обаче начини, чрез които може заедно да се справите с проблема.

Опитайте да отстраните всички фактори, които могат да провокират негативно майката

Ако това е липсата на достатъчно сън, нека таткото или някой близък поеме дежурство над бебето поне за няколко часа през деня, за да може тя да си почине.

Прекарвайте колкото може повече на открито

Чистият въздух освежава и зарежда с добро настроение. Освен това е доказано, че бебетата спят по-добре в количката, която приятно и успокояващо подрусва.

Забравете за битовизмите

Докато бебето е малко, няма нужда да се товарите с неща, които винаги могат да почакат. Пердетата например могат да бъдат изпрани следващия месец, а временно в готвенето може да се включи някоя от бабите. Ако нямате баба на разположение, използвайте хитри начини да хапвате свежа храна, която се приготвя лесно и бързо.

Правете дружно гимнастика

Включете и бебето в нея. Съществуват много варианти за комбинирана йога, в която малкото се използва във вид на естествена тежест. За него обаче това е начин на комукинация, който укрепва връзката с родителите. За родителите пък е възможност за релакс и раздвижване.

Обяснете на близките си какво представлява следродилната депресия

Така те ще проявят разбиране и няма да се сърдят, ако им откажете да дойдат на гости точно в този ден. Или пък ще се включат с помощ, която винаги е добре дошла. Важното е да разберат, че става дума за проблем, а не за каприз.

Няма никаква гаранция, че при второто раждане няма да се случи същото.
Снимка: Shutterstock

И още три неща, които е добре да знаете 

1. Второто дете не е гаранция, че майката няма да развие следродилна депресия

Понякога се случва при първото дете да няма такъв проблем, но при второто да се прояви. Така че бъдете подготвени и не отричайте симптомите, когато забележите такива.

2. Нелекуваната следродилна депресия може да прерасне в следродилна психоха

Да, има и такава опасност, макар и по-рядко срещана. Именно затова е важно да не се допуска депресивното състояние да продължава твърде дълго. През първата година цялото семейство има нужда от помощ, защото всички за застрашени от следродилна депресия.

3. Таткото също страда от такъв проблем

Той също може да изпитва безпричинно притеснение, тревожност или нежелание да се грижи за бебето. И също така да се почувства изоставен. Важно е да бъде включван повече в грижите за малкото, защото така по-лесно ще преодолее проблема.

Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
 

Здраве

Кучето помага при следродилна депресия

Здраве

Депресията на бременната не се отразява на бебето

Още от Здраве

Прегръщането на животинка премахва стреса и успокоява.
Снимка: Shutterstock

 

Как работи пет терапията

Жена с перфектен и плосък корем . Снимка: Shutterstock

Как да заличим белега от секциото

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Да си родител е трудно. 

Снимка: Shutterstock

Приятелите трябва да уважават границите, мненията и чувствата на другия.
Снимка: Shutterstock

 

Кейти Пери и Орландо Блум. Снимка Getty

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Да си родител е трудно. 

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Пет неща, които да кажете на детето, вместо „Спри да плачеш“

Често търпението на родителите е подложено на изпитание и реакцията им в подобна ситуация не е най-подходящата. Педагогът Лаура Мацарели дава 5 отлични съвета

Кейти Пери и Орландо Блум. Снимка Getty

 

Заедно

Кейти Пери и Орландо Блум за първи път показаха дъщеря си Дейзи

Момиченцето гледа майка си, по време на полета на Blue Origin в космоса

Уморена майка. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Защо мама е много, много уморена

И 7 възможни начина да се справи със ситуацията

Маги Джанаварова и Елизабет . Снимка: Instagram

Заедно

Дъщерята на Маги Джанаварова обожава музика, но ... не и нейната

Малката Елизабет вече говори с цели изречения

Бен Афлек. Снимка: Getty

Заедно

Бен Афлек с признание след развода с Дженифър Лопес

Говори за страха си от романтични връзки

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Жена с перфектен и плосък корем . Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да заличим белега от секциото

5 подхода към възстановяване на кожата

Дете яде сладолед. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Помага ли сладоледът при възпалено гърло и ангина

Студената храна облекчава състоянието, но кога

6-годишната Елизабет. Снимка: Instagram

Заедно

Чаровната дъщеря на Орлин Павлов прави музикален дебют

Една от мечтите на Елизабет е да обиколи света
Хранене

Как да оцелеем през почивните дни с деца вкъщи

Книгата „Моето първо кулинарно приключение“ превръща готвенето в забавна игра за цялото семейство